WEBP در مقابل AVIF کدام باید استفاده شود؟

WEBP در مقابل AVIF کدام باید استفاده شود؟

تاریخ انتشار: 1-دی-1400

دسته بندی: سئو
WEBP در مقابل AVIF کدام باید استفاده شود؟

WEBP در مقابل AVIF کدام باید استفاده شود؟

هنگام مدیریت یک وب سایت باید به نکات زیادی توجه کرد. زیرا تنها از این طریق می توانید به موفقیتی که در وب سایت خود در نظر دارید دست یابید. به عنوان مثال؛ شما باید استراتژی های بهبود عملکرد را که به عنوان سئو فنی نیز شناخته می شود، پیاده سازی کنید و وب سایت خود را سریع کنید. بنابراین، می توانید با بهبود تجربه کاربری تعداد بازدیدکنندگان را افزایش دهید.

پس برای رسیدن به این هدف چه باید کرد؟ WEBP در مقابل AVIF کدام باید استفاده شود؟ اول از همه، می توانید از رسانه ها با محتوای بصری که در وب سایت خود منتشر خواهید کرد، شروع کنید. اگر حجم فایل های این رسانه ها از حد لازم بیشتر باشد، سرعت آپلود آنها نیز کمتر می شود. به همین دلیل، باید فرمت های تصویری با حداقل اندازه فایل را ترجیح دهید.

فرمت های عکس زیادی وجود دارد که می توانید برای یک وب سایت استفاده کنید. در میان آنها، محبوب ترین فرمت های فایل تصویری با نام های JPG و PNG شناخته می شوند. تصاویر بزرگ می توانند سرعت بارگذاری وب سایت را کاهش دهند. بنابراین، در مقاله ما، در مورد فرمت های تصویر جایگزین WEBP و AVIF صحبت خواهیم کرد. در همان زمان “WEBP در مقابل AVIF از کدام یک استفاده کنیم؟” ما نیز به سوال پاسخ خواهیم داد.

AVIF چیست؟

AVIF چیست؟

فرمت تصویر AV1 یا به اختصار پسوند فایل AVIF، یک کدک اخیرا توسعه یافته است. تصاویر با فرمت AVIF تقریبا 50 درصد کوچکتر از فرمت JPG هستند. در عین حال، باعث کاهش کمی کیفیت تصویر می شود که با مشاهده از بیرون تقریباً غیر قابل توجه است. AVIF که توسط AOM توسعه یافته است، فشرده سازی زیادی را در مقایسه با فرمت های دیگر ارائه می دهد و تصاویر با کیفیت بسیار بالایی به نظر می رسند. فرمت AVIF توسط شرکت های بزرگی مانند نتفلیکس و اپل نیز شناخته شده و استفاده می شود.

AVIF از رنگ 12 بیتی با وضوح کامل پشتیبانی می کند. این به فرمت AVIF اجازه می دهد تا 10 برابر فضای کمتری نسبت به فرمت های دیگر اشغال کند. این قالب به ویژه توسط توسعه دهندگان وب ترجیح داده می شود. این به این دلیل است که حق چاپ ندارد، بنابراین می توان از آن به صورت رایگان استفاده کرد. علاوه بر این، وب‌سایت‌ها را قادر می‌سازد سریع‌تر بارگذاری شوند و عملکرد سایت بهتری را نشان دهند.

مزایای AVIF چیست؟

مزایای AVIF چیست؟

WEBP در مقابل AVIF کدام باید استفاده شود؟

AVIF اولین بار در سال 2018 توسط نتفلیکس استفاده شد. سپس، به تدریج، پلتفرم های دیگر از Netflix پیروی کردند و ترجیح دادند به پسوند فایل AVIF سوئیچ کنند. به این ترتیب می توان گفت که روز به روز فراگیرتر می شود. مزایای AVIF راحتی شما را در بسیاری از نقاط فراهم می کند. این مزایا عبارتند از:

 • از تکنیک HDR پشتیبانی می کند.
 • این بیشترین فشرده سازی را انجام می دهد و علاوه بر آن ویدیوی بدون تلفات را ارائه می دهد.
 • طیف رنگی وسیعی دارد.
 • رایگان و بدون دردسر است زیرا بدون حق امتیاز است.
 • از آنجایی که شرکت های بزرگی پشت آن هستند، هیچ کمبودی در منابع وجود ندارد.

در حالی که مزایای AVIF فرصت های زیادی را ارائه می دهد، یک نقطه ضعف نیز وجود دارد. از آنجایی که یک فرمت تصویر جدید است، نمی توان گفت که هنوز کاملاً فراگیر شده است. متأسفانه، هنوز توسط بسیاری از مرورگرها پشتیبانی نمی شود. از آنجایی که مرورگرها ابزارهایی هستند که بیشتر در استفاده از اینترنت استفاده می کنیم، این می تواند به عنوان یک نقطه ضعف بزرگ در نظر گرفته شود. امیدواریم در آینده نزدیک این عیب از بین برود.

فرمت AVIF در کدام مرورگرها کار می کند؟

فرمت AVIF در کدام مرورگرها کار می کند؟

اولین مرورگری که از AVIF پشتیبانی کرد نسخه 85 گوگل کروم بود. همچنین از 26 مه 2021 در برنامه Chrome تلفن همراه پشتیبانی می شود. جدای از آن، مرورگرهای پشتیبانی کننده AVIF که باید بشناسید عبارتند از:

 • مرورگر موزیلا فایرفاکس هنگامی که تنظیمات برگزیده image.avif.enabled در تنظیمات about.config فعال می شود، از AVIF نیز پشتیبانی می کند.
 • از زمان انتشار نسخه 71 Opera، فرمت فایل AVIF پشتیبانی شده است.
 • اندروید در نسخه 90 از فرمت AVIF پشتیبانی می کند.
 • مرورگر Opera Mobile نیز پس از نسخه 62 شروع به پشتیبانی از AVIF کرد.
 • نسخه‌های کروم موجود برای اندروید از فرمت AVIF پشتیبانی می‌کنند.
 • نسخه اینترنت 140 سامسونگ نیز از جمله مرورگرهایی است که از فرمت فایل AVIF پشتیبانی می کند.

AVIF به زودی به یک فرمت فشرده سازی تصویر مورد قبول جهانی تبدیل خواهد شد. پس با ما همراه باشید و همین حالا به فرمت AVIF عادت کنید.

ایجاد تصویر با فرمت AVIF

ایجاد تصویر با فرمت AVIF

فتوشاپ و برنامه های مشابه از این فرمت پشتیبانی نمی کنند، زیرا AVIF هنوز به طور کامل توسعه نیافته است. بنابراین ساده ترین راه برای ایجاد یک تصویر در فرمت AVIF تبدیل آن به فرمت قدیمی است. این کار سرعت بارگذاری تصاویر را تا حد زیادی افزایش می دهد. بسیاری از ابزارهای مبدل AVIF آنلاین با این ویژگی وجود دارد.

 

WEBP چیست؟

WEBP چیست؟

بارگزاری تصاویر Wbp

فرمت فایل WEBP توسط گوگل ساخته شده است. فشرده سازی بسیار خوبی برای صرفه جویی در اندازه فایل فراهم می کند. علاوه بر این، در حال حاضر توسط بسیاری از مرورگرها و برنامه های کاربردی پشتیبانی می شود. فرمت WEBP 26% فضای کمتری نسبت به فرمت PNG و 25% تا 34% فضای کمتری نسبت به فرمت JPG اشغال می کند. در عین حال، دیدن تفاوت در کیفیت بسیار دشوار است.

بنابراین، می توان گفت که اغلب ترجیح داده می شود. از جمله مزایای WEBP این است که تصویر را تقریباً به نصف کاهش می دهد و در عین حال کیفیت را حفظ می کند و بنابراین بارگذاری سریع صفحات وب را امکان پذیر می کند.

می دانید، فایل های تصویری که فضای کمتری را اشغال می کنند، صرفه جویی زیادی در زمان دارند، به خصوص برای دستگاه های تلفن همراه. با این حال، اگرچه فرمت WEBP بسیار خوب است، تنها 1.6٪ از وب سایت ها آن را ترجیح می دهند. این ممکن است عمدتا به این دلیل باشد که WEBP یک قالب جدید است. زیرا فقط در 1 سال اخیر به طور گسترده مورد استفاده و پذیرش قرار گرفته است.

فرمت WEBP در کدام مرورگرها کار می کند؟

فرمت WEBP در کدام مرورگرها کار می کند؟

ما اشاره کردیم که فرمت فایل WEBP به تازگی توسعه یافته است و بنابراین هنوز به اندازه کافی گسترده نشده است. در این مرحله، ممکن است تعجب کنید که کدام مرورگرها از فرمت WEBP پشتیبانی می کنند. این مرورگرها هستند:

 • Google Chrome
 • Firefox
 • Opera
 • سافاری در iOS 14 و 15
 • macOS Big Sur

اگرچه این تعداد مرورگر کافی به نظر نمی رسد، ممکن است در مقایسه با فرمت فایل AVIF سودمند به نظر برسد. بنابراین، می توان گفت که مرورگرهای بیشتری نسبت به AVIF از آن پشتیبانی می کنند، زیرا مزایای WEBP زیر سوال است.

WEBP در مقابل AVIF

WEBP در مقابل AVIF

WEBP یکی از محبوب ترین فرمت های فشرده سازی تصویر است که توسط مرورگرها پشتیبانی می شود. با صرفه جویی در اندازه فایل، موفق ترین فرمت تصویری است که امروزه پذیرفته شده است. در مقایسه با فرمت PNG، حجم فایل 45 درصد کاهش می یابد. این یک دستاورد کاملا مهم است. علاوه بر این، نه تنها باعث افزایش سرعت می شود، بلکه هزینه های ذخیره سازی را نیز کاهش می دهد.

به همین دلیل است که توسط تعداد زیادی از مرورگرها پذیرفته شده است. بنابراین اگر WEBP بسیار گسترده و مؤثر است، چرا AVIF مورد نیاز بود؟ در حالی که WEBP به اندازه کافی خوب است، همیشه بهتر خواهد بود. دلایل زیادی برای استفاده گسترده از AVIF در آینده وجود دارد. در اینجا به برخی از این دلایل اشاره می شود:

 • AVIF یک فرمت تصویر بسیار کوچکتر است.
 • WEBP در عمق 8 بیتی کار می کند، در حالی که AVIF از انواع 8، 10 و 12 بیتی پشتیبانی می کند.
 • WEBP فقط از کانال 4:2:0 پشتیبانی می کند. AVIF از کانال های 4:2:0، 4:2:2 و 4:4:4 پشتیبانی می کند.
 • WEBP کیفیت تصویر پایین تری نسبت به AVIF دارد.
 • AVIF از HDR پشتیبانی می کند.
سوالات متداول
سوالات متداول

مزایای فرمت WEBP چیست؟

اندازه WEBP در مقایسه با JPG و PNG بسیار کوچک است. این باعث می شود وب سایت ها سریعتر بارگذاری شوند.

آیا AVIF بهتر از WEBP است؟

بله، AVIF از نظر کیفیت و فشرده سازی تصویر بهتر است. با این حال نمی توانیم بگوییم بهتر است چون هنوز فراگیر نشده است.

PNG چیست؟

این مخفف عبارت Portable Network Graphics به زبان انگلیسی است. بنابراین مخفف نمودار شبکه قابل حمل است. فشرده سازی تصویر را بدون افت کیفیت در مقایسه با فرمت های دیگر فراهم می کند.

نتیجه

در نتیجه مقایسه WEBP و AVIF، می توان گفت که WEBP توسط بسیاری از مرورگرها پذیرفته شده است، اما AVIF هنوز به اندازه کافی گسترده نشده است. بنابراین در حال حاضر می توانید به جای AVIF از WEBP استفاده کنید. اما نباید نادیده بگیرید که برنامه هایی وجود دارند که WEBP هنوز برای آنها پشتیبانی نمی شود. با این حال، استفاده از فرمت WEBP به شما این امکان را می دهد که 95٪ تعامل بدون ضرر با مشتریان خود داشته باشید. می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که گسترش AVIF اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین، می توان گفت که اگر در عرض 1-2 سال، فرمت AVIF را فراگیرتر کرد، به راحتی توصیه می کنیم.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *