لینوکس چیست و تاریخچه و توزیع های آن چیست؟

تاریخ انتشار: 12-اردیبهشت-1400

دسته بندی: لینوکس
لینوکس چیست؟

لینوکس چیست؟

در این مقاله ، شما یاد خواهید گرفت که لینوکس چیست ، لینوکس چگونه بوجود آمده ، توزیع لینوکس چیست و سایر اطلاعات مهم در مورد لینوکس. برای این منظور باید برگردیم تا برخی از مشکلات گذشته را درک کنیم.

در سال 1983 ، ریچارد استالمن پروژه GNU را با هدف ایجاد یک سیستم عامل رایگان مانند UNIX ، که پرکاربردترین سیستم عامل در آن زمان بود ، هم در موسسات تجاری و هم دانشگاهی آغاز کرد. GNU مخفف “GNU not Unix” است. به عنوان بخشی از این کار ، ریچارد استالمن همچنین مجوز عمومی عمومی GNU (GPL) را ایجاد کرد.

در سال 1987 ، MINIX ، یک سیستم Unix-like توسط Andrew S. Tanenbaum ایجاد شد که در درجه اول برای کمک به آموزش رایانه در دسترس قرار گرفت. این یک سیستم عامل ساده است که به منابع سخت افزاری بسیار کمی نیاز دارد. در حالی که کد منبع سیستم در دسترس بود ، اصلاح و توزیع مجدد محدود شد.

در اوایل دهه 1990 ، پروژه GNU دارای نرم افزاری مناسب برای ایجاد تقریباً هر سیستم عاملی بود. با این حال ، هسته GNU که Hurd نامیده می شود ، تلاش کافی برای توسعه پیدا نکرد و GNU را ناقص گذاشت.
یونیکس پرکاربردترین سیستم عامل بود و اولین پردازنده 32 بیتی اینتل ، 80386 ، به یک تراشه پر کاربرد در رایانه ها تبدیل شد.

برای مردم آن زمان ، یونیکس بسیار گران بود و MINIX از تراشه 32 بیتی اینتل نهایت استفاده را نکرد.

لینوکس چیست

در سال 1991 ، یک دانشجوی 21 ساله علوم کامپیوتر به نام لینوس توروالدز اعلام کرد که یک سیستم عامل جدید با الهام از MINIX ایجاد می کند اما از ابتدا نوشته شده است.
لینوکس به عنوان پروژه ای شروع به کار کرد که در آن لینوس می خواست یک سیستم Unix ساده بسازد که می تواند روی یک کامپیوتر مبتنی بر 80386 اجرا شود.

آنچه لینوس توروالدز هسته لینوکس را ایجاد کرد ، ابتدا تحت لیسانس خود با محدودیت هایی برای استفاده تجاری منتشر شد. از آنجا که از لینوکس قبلاً با نرم افزار GNU استفاده شده است ، GPL فقط در سال 1992 تصویب شد.

گنو / لینوکس

گنو / لینوکس

آنچه امروز ما سیستم عامل لینوکس می نامیم در واقع ترکیبی از دو تلاش اوایل دهه 1990 است.
ریچارد استالمن در تلاش بود تا یک گزینه کاملاً آزاد و منبع باز ایجاد کند. او در حال کار بر روی خدمات و برنامه های عمومی تحت عنوان GNU بود.
اگرچه این یک پروژه هسته ای مداوم است ، اما هیچ نتیجه ای حاصل نشد و بدون هسته ، رویای یک سیستم عامل منبع باز و رایگان ایجاد نشد.

اما لینوس با ایجاد Torvald کل سیستم عامل را زنده کرد تا یک هسته لینوکس کاربردی و مناسب ایجاد کند. از آنجا که لینوس از تعداد زیادی ابزار GNU استفاده می کند (به عنوان مثال ، مجموعه GNU Compiler یا GCC) ، از این رو ابزارهای GNU و هسته لینوکس کاملا مطابقت داشت.

Torvalds هسته لینوکس را در سپتامبر 1991 راه اندازی کرد. جامعه ای از توسعه دهندگان تلاش کردند تا اجزای GNU را با هسته Torvalds ادغام کنند تا یک سیستم عامل رایگان و کامل ایجاد کنند که معمولاً با عنوان Linux شناخته می شود.

از آنجا که هسته لینوکس تحت مجوز GNU GPL است ، علاوه بر رایانه سنتی ، در اتومبیل ها ، دستگاه های پخش جریانی ، لوازم خانگی ، دستگاه های اینترنتی و موارد دیگر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر اینترنت از طریق پلتفرم Apache HTTP Server که بر روی سرورها نصب شده است ، به لینوکس متصل است.

ریشه نام لینوکس

ریشه نام لینوکس

در ابتدا ، Torvalds نام هسته را Freax (مخلوطی از freak freak) و حرف ‘x’ برای یادآوری یونیکس نامید. برای تسهیل توسعه ، پرونده ها در سپتامبر 1991 به سرور FTP FUNET (ftp.funet.fi) ارسال شدند.
آری لمکه از دانشگاه فنی هلسینکی (HUT) ، یکی از مدیران داوطلب سرور FTP ، فکر نمی کرد “Freax” نام خوبی باشد.

بنابراین او بدون مشورت با توروالدز پروژه “Linux” را در سرور انتخاب کرد. بعدا ، توروالدز “لینوکس” را تأیید کرد.

هسته لینوکس

هسته لینوکس

در کاربردهای رایج ، “Linux” به گروهی از توزیع های سیستم عامل اشاره دارد که معمولاً در اطراف هسته لینوکس ساخته می شوند. با این حال ، به معنای دقیق ، لینوکس فقط به وجود هسته اشاره دارد.
برای ایجاد یک سیستم عامل کامل ، توزیع های لینوکس اغلب شامل ابزارها و کتابخانه های پروژه GNU هستند.

بیشتر ابزارهای اساسی که سیستم عامل را تشکیل می دهند از پروژه GNU ناشی می شود. از این رو نام آنها: GNU / Linux است. تصور اینکه لینوکس خود سیستم عامل است ، مانند رابط های گرافیکی یا برنامه های کاربردی ، کاملاً محدود است.

کنترل سیستم عامل هسته Linux. این واسطه بین نرم افزار و سخت افزار است. با این حال ، برای داشتن یک سیستم عامل مفید ، شما به اجزای دیگری غیر از هسته نیاز دارید. این مؤلفه ها می توانند شامل کتابخانه های سیستم ، رابط های گرافیکی کاربر ، برنامه های پست الکترونیکی ، مرورگرهای وب و سایر برنامه ها باشند.

اجزای اصلی

اجزای اصلی

هسته اجزای اصلی سیستم عامل است. این ارتباط بین دستگاه ها و نرم افزار را برقرار می کند. همچنین منابع سیستم را مدیریت می کند مانند:

 • مدیریت دستگاه: CPU ، دستگاه حافظه ، کارت صدا ، کارت گرافیک و غیره در سیستم. دستگاه های زیادی از این دست وجود دارد. هسته ارتباطات بین همه دستگاه ها را مدیریت می کند.
 • مدیریت حافظه: عملکرد دیگری که توسط هسته مدیریت می شود ، مدیریت حافظه است. هسته حافظه استفاده شده و استفاده نشده را کنترل می کند.
 • مدیریت فرآیند: فرآیندهای اصلی را مدیریت می کند و همچنین اطلاعات امنیتی را مدیریت می کند.
توزیع های لینوکس

توزیع های لینوکس

لینوکس یک نرم افزار منبع باز است. این بدان معنی است که هر کسی می تواند از نرم افزار استفاده ، کپی ، بررسی و اصلاح کند به شرطی که کد منبع به وضوح با دیگران به اشتراک گذاشته شود.
همانطور که لینوکس یک نرم افزار رایگان و منبع باز است ، این امر منجر به افزایش توزیع های لینوکس شده است.

در هر صورت ، کد منبع رایگان است ، اما در برخی موارد ، توزیع رایگان نیست. به عنوان مثال ، برای اجرای RedHat Enterprise Linux باید مجوز پرداخت کنید. با این حال ، RedHat کد منبع خود را برای بارگیری همه راه اندازی کرده است.
توزیع لینوکس یک جامعه نرم افزاری است که هسته لینوکس و یک سیستم عامل را با هم ایجاد می کند. هر توزیع اهداف و حوزه های تمرکز خاص خود را دارد. انتخاب توزیع شما به آنچه در تلاش برای دستیابی به آن هستید بستگی دارد.
توزیع هایی وجود دارد که تجاری هستند. این توزیع های تجاری لینوکس توسط شرکت ها پشتیبانی می شود و شما باید هزینه پشتیبانی آنها را پرداخت کنید. توزیع های غیر تجاری لینوکس وجود دارد. این موارد توسط جامعه ای داوطلب ارائه می شود.

شما توزیع های لینوکس دارید که برای استفاده از سرور طراحی شده اند ، برخی برای استفاده دسک تاپ ، برخی دیگر به تحقیقات و علوم متمرکز هستند. صدها توزیع لینوکس وجود دارد.

می توانید یک برنامه مشابه را پیدا کنید که روی Linux اجرا شود ، تقریباً همه برنامه هایی که روی Windows اجرا می شوند. به عنوان مثال: ویرایشگر متن ، صفحه گسترده و غیره مشابه Word ، Excel و Microsoft. بسته ای وجود دارد که آن را فراهم می کند به نام OpenOffice (یا LibreOffice).

برای ارسال ایمیل و مرور اینترنت می توانید از مرورگر Firefox استفاده کنید. تعداد زیادی دستگاه پخش کننده MP3 از جمله XMMS ، Amarok و Audacious وجود دارد. حتی یک برنامه گرافیکی به نام The Gimp وجود دارد که جایگزینی برای PhotoShop ارائه می دهد.

لینوکس چیست
از آنجا که لینوکس در استفاده از هسته آزاد است ، می توانید “توزیع” های مختلفی را بر اساس لینوکس دریافت کنید ، اما همه سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس از هسته یکسان استفاده نمی کنند.

مطلب پیشنهادی:دستورات لینوکس که همه باید بدانند – 35 دستور اساسی لینوکس

به عنوان مثال ، بیش از ده رابط گرافیکی مختلف در سیستم عامل لینوکس ایجاد شده است که شامل راه حل های محبوب Unity ، GNOME ، KDE Plasma ، Pantheon و Fluxbox است. با این حال ، بسیاری از توزیع ها شامل اجزای اختصاصی نیز هستند ، بنابراین اگرچه استفاده از آنها آزاد است ، اما اصلاح و توزیع مجدد آنها آزاد نیست.

شرکت مایکروسافت با ویندوز 10 نیز مشابه این کار را انجام می دهد ، حتی اگر آن را منبع بسته نگه دارد. مایکروسافت بسته به سخت افزار توزیع های مختلفی را به فروش می رساند: Windows 10 Pro / Home ، Windows 10 Mobile ، Xbox One ، Windows 10S و غیره
در حال حاضر ، چندین توزیع مختلف در دسترس است ، اما فقط تعداد کمی از آنها 100٪ نرم افزار رایگان هستند.
در اینجا لیستی از محبوب ترین سیستم عامل های مبتنی بر Linux وجود دارد که می توانید استفاده کنید:

 • Ubuntu
 • Nane Linux
 • Debian
 • CentOS
 • openSUSE
 • Arch Linux
 • Manbird
 • Antergos
 • Solus
 • Derin

به هر حال ، توزیع های مبتنی بر Linux نیز وجود دارد که به طور خاص برای بازار سرور ایجاد شده اند. مانند RedHat Enterprise Linux و SUSE Enterprise Linux Server.
سیستم عاملهای مبتنی بر Linux در دستگاههایی که استفاده می کنید ارائه شده است و حتی ممکن است شما از آن اطلاع نداشته باشید.

اندروید نصب شده بر روی تلفن هوشمند شما یک مثال است. اندروید در درجه اول از طریق تلفن های هوشمند و تبلت ها ارائه می شود.
اینها تنها برخی از محبوب ترین توزیع های لینوکس هستند.

مجوز لینوکس

مجوز لینوکس

لینوکس چیست

لینوکس روی بسیاری از سیستم عامل های سخت افزاری اجرا می شود ، از دستگاه های شبکه ویژه ، تلفن ها ، رایانه های شخصی و حتی ابر رایانه ها.
به طور کلی ، سیستم عامل های اختصاصی UNIX فقط از طریق سخت افزار شما کار می کنند. به عنوان مثال ، HPUX فقط در سرورهای HP ، AIX فقط در سرورهای IBM اجرا می شود. این می تواند بر روی سرورهای Linux ، HP ، IBM و دیگر موارد قابل اجرا باشد.

Linux با استفاده از پردازنده های Intel بر روی سخت افزار رایانه توسعه یافته است. با گذشت زمان ، لینوکس از سیستم عامل های دیگر به سیستم عامل های سخت افزاری بیشتری منتقل شده است.
در ابتدا لینوس توروالدس لینوکس را تحت لیسانس خود با محدودیت هایی برای استفاده تجاری پیاده سازی کرد.

از آنجا که GPL فقط با استفاده از نرم افزار GNU در Linux استفاده می شود ، در سال 1992 اجرا شد.

بنیاد نرم افزار آزاد ، مجوزی که توسط GPL ایجاد شده است ، بر اساس آزادی های زیر است (که توسط سازمان ریچارد استالمن تاسیس شده است):

 • آزادی اجرای برنامه برای هر هدفی (آزادی شماره 0).
 • آزادی مطالعه نحوه کار برنامه و انطباق آن با نیازهای شما (آزادی شماره 1). دسترسی به کد منبع پیش نیاز این آزادی است.
 • آزادی توزیع مجدد نسخه ها ، بنابراین می توانید به همسایه خود کمک کنید (آزادی شماره 2).
 • آزادی برای تکمیل برنامه و انتشار پیشرفت ها به طوری که کل جامعه بتواند از آنها بهره مند شود (آزادی شماره 3). دسترسی به کد منبع پیش نیاز این آزادی است.
  نرم افزاری که نمی تواند از GPL استفاده کند تمام این شرایط را برآورده نمی کند.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *