کدباز

CLI چیست؟

cli چیست

CLI چیست؟ CLI مخفف رابط خط فرمان (command line interface) است ، یعنی رابط خط فرمان با معادل فارسی آن است. این برنامه ای است که به کاربران اجازه می دهد برای انجام کارهای خاص ، دستورات متنی را برای رایانه وارد کنند.

CLI علی رغم بسیار قدرتمند بودن ، محبوبیت زیادی ندارد. تازه کارها نمی خواهند از آن استفاده کنند و فکر می کنند برای کاربران پیشرفته است. با این حال، این درست نیست.

در این راهنما همه مواردی را که باید در مورد CLI بدانید یاد خواهید گرفت.

تاریخچه CLI

در دهه 1960 از CLI به طور مکرر استفاده می شد.

در آن زمان فقط صفحه کلیدها به عنوان دستگاه ورودی در دسترس بودند و صفحه های رایانه فقط اطلاعات را به صورت متن نمایش می دادند. سیستم عامل هایی مانند MS-DOS از CLI به عنوان رابط کاربری استاندارد خود استفاده می کنند.

cli چیست؟

کاربران باید برای وارد کردن دستورالعمل خود را در CLI تایپ میکردند. این تنها راه برقراری ارتباط با رایانه بود.

پس از وارد کردن دستور ، نتیجه ای که کاربران می گیرند یا اطلاعاتی به شکل متن است یا عملکرد خاصی توسط رایانه انجام می شود. با این حال ، وارد کردن دستور صحیح برای رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار مهم است.

اگر کاربران دستور اشتباهی وارد کنند ، می توانند بدون ذخیره مراحل خود ، پرونده های اشتباه را حذف کنند یا برنامه را ببندند. این همان چیزی است که همه به عنوان عیب اصلی CLI می دانند.

بعداً ، پس از سالها استفاده از صفحه کلید و خطر استفاده از خط فرمان اشتباه ، ماوس اختراع شد.

پس از اختراع ماوس ، کلیک بر روی آن به عنوان راهی جدید برای برقراری ارتباط با رایانه آغاز شد.

این روش برای کاربران با دانش متوسط ​​ایمن تر است ، اما آنها را از CLI دور کرده است. بعداً در مقاله ما ، توضیح خواهیم داد که چرا استفاده از CLI بهتر است. به خواندن ادامه دهید!

به غیر از این ، سیستم عامل ها با استفاده از GUI (رابط کاربری گرافیکی) شروع به ایجاد یک رابط کاربری جذاب و کاربردی برای استفاده از رایانه کرده اند. GUI به خودی خود یک رابط کاربری عالی بود زیرا می توانستید با استفاده از دکمه ها و منوهای خاصی دستورات را اجرا کنید. ثابت شده است که این رویکرد بسیار شهودی است.

امروزه GUI برای رایانه ها کاملاً رایج است. با این حال ، بیشتر سیستم عامل ها ترکیبی از CLI و GUI را ارائه می دهند. به عنوان مثال ، کاربران MacOS می توانند با تایپ “cal” در ترمینال یا کلیک روی برنامه تقویم ، همان نتیجه را بگیرند.

تقویم مک

Shell – قدرت پشت CLI

اگر بیشتر از CLI در سیستم عامل فرو برویم ، Shell یعنی پوسته را پیدا خواهیم کرد.

Shell وظیفه پردازش کلیه دستورات وارد شده در CLI را دارد. دستورات را می خواند و پردازش می کند ، سپس به سیستم عامل دستور می دهد تا عملیات را طبق نیاز انجام دهد.

به عبارت دیگر ، Shell یک رابط کاربری است که CLI را مدیریت می کند و به عنوان یک واسطه عمل می کند. کاربران را با سیستم عامل متصل می کند.

در عمل ، موارد بسیاری وجود دارد که Shell می تواند از عهده آنها برآید:

 • امکان کار با دایرکتوری ها و پرونده ها
 • امکان باز و بسته شدن برنامه
 • توانایی مدیریت عملیات رایانه ای
 • امکان تکرار همان عملیات

محبوب ترین پوسته ها پوسته ویندوز (برای ویندوز) و bash (برای لینوکس و MacOS) هستند.

Windows Shell

پوسته پیش فرض در ویندوز CMD.exe یا Command Prompt است. در واقع ، مایکروسافت از دوران باستان ، یعنی زمان MS-DOS ، از Command Prompt استفاده می کرده است.

برای باز کردن خط فرمان ، به Start -> All Programs -> Accessories -> Command Command بروید. یا می توانید Windows + R را فشار دهید ، CMD را تایپ کنید ، سپس Enter را فشار دهید.

بسته به نیاز خود می توانید یک دستور واحد یا ترکیبی از چندین دستور وارد کنید. همچنین می توانید از دستورات ترتیبی استفاده کنید (بعد از اجرای یک دستور ، دستور بعدی اجرا می شود).

Command Line بسیار قدرتمند است. این می تواند بسیاری از موارد را در سیستم عامل ویندوز مدیریت کند:

 • تغییر فهرست ها ، لیست ، محتوا و غیره
 • عملیات مربوط به شبکه مانند تنظیمات شبکه های IP
 • عملیات مدیریت پرونده مانند تغییر نام پرونده ، جابجایی
 • عملیات دیسک مانند قالب بندی و تغییر نام دیسک محلی

حال بیایید برخی از فرمانهایی را که می توانید در خط فرمان استفاده کنید بیاموزیم:

 • دایرکتوری را تغییر دهید
  برای جابجایی به یک دایرکتوری یا پوشه خاص در خط فرمان ، از دستور [موقعیت] CD استفاده کنید. به یاد داشته باشید قبل از مکانی که می خواهید به آن بروید ، یک مکان اختصاص دهید. مثلا:
CD C:\Program Files
 • تغییر نام پرونده
  برای تغییر نام یک فایل در پوشه ای که مشخص کرده اید ، از کد REN [disk:] [location] [source] [destination] استفاده کنید. اگر مکان را مشخص کنید ، فایلی که نام آن تغییر کرده است در همان پوشه ذخیره می شود. مثلا:
REN d:isimsiz.txt isimsiz1.txt
 • یک پرونده را حذف کنید
  برای حذف یک پرونده ، باید از دستور DEL [filename] استفاده کنید. اگر می خواهید آن را به زور حذف کنید ، می توانید گزینه مورد نظر را قبل از نام پرونده اضافه کنید. مثلا:
DEL /F isimsiz.txt
 • تغییر نام دیسک محلی
  اگر می خواهید نام دیسک محلی را ویرایش کنید ، از دستور LABEL [disk:] [new name] استفاده کنید. لطفا توجه داشته باشید که شما می توانید تا 32 کاراکتر را بر روی دیسک های NTFS استفاده کنید ، اما فقط 11 کاراکتر را بر روی دیسک های FAT. مثلا:
D:\ > LABEL d:Verilerim

Bash">Bash

Bash

bash مخفف Bourne Again SHell است و توسط بنیاد نرم افزار آزاد توسعه یافته است.

Bash نوعی پوسته است که در macOS و بسیاری از توزیع های لینوکس استفاده می شود. با این وجود می توانید bash Linux را روی ویندوز 10 نیز نصب کنید.

در لینوکس ، Bash یکی از انواع پوسته ای است که کاربران لینوکس می توانند از آن استفاده کنند. پوسته های Tchs ، پوسته Ksh و پوسته Zsh از دیگر انواع پوسته هستند.

در بیشتر توزیع های لینوکس ، پوسته ها را می توان در زیر منوی Tools یافت. اگر از دسک تاپ Gnome استفاده می کنید این ترمینال و اگر از KDE استفاده می کنید Konsole خواهد بود.

در macOS نام این برنامه Terminal.app است. برای اجرای این برنامه ، باید به Application -> Tools -> Terminal بروید. متناوباً ، با تایپ کردن ترمینال در جستجوی Spotlight می توانید به همان نتیجه برسید.

پس از باز شدن ترمینال ، می توانید یک دستور را تایپ کنید. به طور کلی ، ساختار اکثر دستورات ساده خود دستور است + بیان + گزینه.

خود دستور شامل عملی است که می خواهیم انجام دهیم ، در حالی که این عبارت نشان دهنده محل قرارگیری دستور است و این گزینه نشان دهنده ویرایش مطلوب نتیجه است.

اکنون وقت آن است که یاد بگیرید چگونه از پوسته استفاده کنید.

برای شروع ، باید نحو کار با پوسته را بدانید. این نرم افزار پوسته نامیده می شود و می تواند به عنوان روش های اجرای اسکریپت برای انجام عملیات خاص در CLI توضیح داده شود.

اگرچه دستورات زیادی وجود دارد که می توانید با CLI استفاده کنید ، اما همه آنها در کل به دو دسته تقسیم می شوند:

 • دستورات مربوط به عملیات
 • دستورات مربوط به پرونده ها

در اینجا چند مثال برای کمک به شما در درک نحو دستور در macOS آورده شده است:

 • مشاهده همه پرونده ها در یک پوشه
  برای اینکه بفهمید چه پرونده هایی در یک پوشه وجود دارد ، از دستور ls استفاده کنید.
  دستور پیش فرض تمام پرونده های مخفی را نادیده می گیرد. اگر می خواهید همه پرونده ها ، از جمله پرونده های مخفی را مشاهده کنید ، می توانید گزینه -a را اضافه کنید. مثلا:
ls -a
 • فهرست را تغییر دهید
  برای تغییر فهرست می توانید از دستور cd target استفاده کنید. مثلا:
cd ~/Desktop
 • تغییر نام پرونده
  برای تغییر نام پرونده در یک پوشه ، از دستور mv  استفاده کنید. مطمئن شوید که نام پرونده و پسوند صحیح است. مثلا:
mv ~/Desktop/untitled.rtf ~/Desktop/untitled1.rtf
 • حذف پرونده ها
  برای حذف پرونده در یک پوشه ، از دستور rm filename استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که ابتدا به پوشه صحیح مقصد بروید تا از حذف پرونده اشتباه جلوگیری کنید. مثلا:
rm untitled.rtf

وارد کردن دستور صحیح بسیار مهم است. باید مراقب هر کدی باشید که استفاده می کنید ، از جمله فضا. علاوه بر این ، شما باید به حروف کوچک و بزرگ توجه کنید.

اگر می خواهید به هر دلیلی عملیات در خط فرمان یا Bash را متوقف کنید ، Control + C را فشار دهید.

چرا باید از CLI به جای GUI استفاده کنید؟

cli vs gui

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، GUI پس از اختراع ماوس ، یک دستگاه ورودی جدید در رایانه ، ایجاد شد.

باید توجه داشته باشیم که رابط کاربری گرافیکی از لحاظ بصری چشمگیر و قابل فهم است. اما برای برخی از عملیات های مهم ، CLI بسیار قدرتمندتر است.

در این مرحله ، ما در مورد برخی از نکات مهم صحبت خواهیم کرد که شما را ملزم به انتخاب CLI به جای GUI می کند. با این حال ، انتخاب نحوه کار کاملاً به خود شما بستگی دارد.

 1. به منابع کمتری نیاز دارد
  مخفی نیست که یک برنامه متنی از منابع رایانه شما بسیار کمتر استفاده خواهد کرد. این بدان معنی است که شما می توانید با منابع کمتری با CLI همین کار را انجام دهید.
 2. حساسیت بالا
  برای هدف قرار دادن مکان های خاص می توانید از یک دستور استفاده کنید. تا زمانی که دستور اشتباهی وارد نکنید مشکلی ایجاد نمی کند. وقتی اصول را یاد گرفتید ، نحو دستور آنقدرها که فکر می کنید دشوار نخواهد بود.
 3. برای کارهای مکرر بهتر است
  GUI طی سالهای گذشته بهبود یافته است. با این حال ، سیستم عامل ها ممکن است همه منوها و دکمه ها را برای انجام عملیات در اختیار شما قرار ندهند. یکی از دلایل این امر امنیت است. وقتی می خواهید معاملات تکراری انجام دهید کمی حوصله شما سر می رود. به عنوان مثال ، هنگامی که شما نیاز به کار با صدها فایل در یک پوشه دارید ، CLI می تواند همان کار را با یک دستور خودکار کند.
 4. قدرتمندتر
  در بیشتر سیستم عامل های امروزی ، از تداخل در فرایندهای اساسی سیستم جلوگیری می شود. ویندوز دارای حفاظت سیستم و MacOS دارای حفاظتی به نام SIP (System Integrity Protection) است. نمی توانید برخی از عملیات های محافظت شده توسط سیستم را انجام دهید. با این حال ، با CLI ، شما کنترل کاملی بر سیستم دارید.

به عنوان نمونه ای برای شما ، روشی به نام تبدیل PSD به HTML در توسعه وب سایت وجود دارد.

از PSD به HTML ، فرآیند با ایجاد یک مثال در فتوشاپ شروع می شود. سند فتوشاپ – سند فتوشاپ (PSD) سپس به HTML تبدیل می شود.

تبدیل از PSD به HTML با دستکاری کد منبع انجام می شود. توسعه دهنده از درست بودن کد استفاده شده در تحول اطمینان حاصل می کند. این مرحله برای تصویب انطباق با W3C مهم است.

سازگاری W3C اطمینان حاصل می کند که وب سایت کد خوبی برای کار با همه مرورگرها دارد.

به همین دلیل ، درک کد برای درک عملکرد اساسی مهم است.

در سیستم عامل ها نیز همین مورد برای CLI صدق می کند. در حالی که GUI زیبا به نظر می رسد ، CLI سبک ، قدرتمند و ساده تر است.

نتیجه:

اگرچه گفته شده است كه CLI فقط توسط متخصصان قابل استفاده است ، شما آموختید كه با دانش متوسط ​​نیز می توانید از آن استفاده كند.

این واقعیت که اکثر سیستم عامل ها هنوز CLI را به همراه رابط کاربری گرافیکی ارائه می دهند ، اهمیت آن را نشان می دهد. همچنین ، استفاده از CLI مزایایی نسبت به استفاده از رابط کاربری گرافیکی دارد:

 • از منابع کمتری استفاده می کند
 • دقت بالا
 • به شما کمک می کند کارهای تکراری را به راحتی انجام دهید
 • قدرتمند است

اکنون می توانید کار خود را با CLI انجام دهید! فراموش نکنید که افکار و نظرات خود را در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو

شبکه های اجتماعی