مقایسه Nginx با Apache از کدام یک باید استفاده کنید؟

تاریخ انتشار: 11-اردیبهشت-1400

دسته بندی: سرور
مقایسه Nginx با Apache

مقایسه Nginx با Apache

برای ارائه یک تجربه کاربری خوب در وب سایت خود ، باید مطمئن شوید که سرورهای شما سریع هستند. به همین دلیل ، برنامه های زیادی وجود دارد که می توانید استفاده کنید. معروف ترین آنها Nginx و Apache هستند. در این مقاله ، ما یک مقایسه دقیق Nginx و Apache خواهیم کرد. بنابراین می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک بهتر با سیستم VPS شما سازگار است!

NGINX چیست؟ چگونه کار می کند؟

NGINX چیست؟ چگونه کار می کند؟

مقایسه Nginx با Apache

NGINX چیست؟

NGINX (نرم افزار) یک نرم افزار وب سرور منبع باز است که با “engine-ex” تلفظ می شود. هنگامی که برای اولین بار منتشر شد ، به عنوان یک سرویس وب HTTP عمل می کرد. اما امروزه ، همچنین به عنوان یک سرور پروکسی معکوس ، توازن بار HTTP و سرور پروکسی ایمیل برای IMAP ، POP3 و SMTP عمل می کند.

NGINX رسماً در اکتبر 2004 راه اندازی شد. ایگور سیسوف ، سازنده این نرم افزار ، پروژه خود را در سال 2002 به عنوان آزمایشی برای پاسخگویی به مسئله C10k آغاز کرد. این روزها ، میزبان های وب زیادی با اتصال ارتباط برقرار کرده اند. به همین دلیل ، NGINX معماری همزمان و رویداد محور را ارائه می دهد. این ویژگی NGINX را به یکی از امن ترین سرورها برای سرعت و مقیاس پذیری تبدیل می کند.

بسیاری از وب سایت های پر بازدید از NGINX استفاده می کنند ، به لطف بسیاری از اتصالات و توانایی بالای آن در مدیریت سریع آن. برخی از این غول های آنلاین عبارتند از: Googe ، Netflix ، Adobe ، Cloudlfare ، WordPress.com و موارد دیگر.

Nginx یک وب سرور سبک و با کارایی بالا است. به لطف منبع باز آن سفارشی سازی آسان است. این بسیار محبوب شده است و با Apache ، آنها بر بازار سرورهای وب تسلط دارند.

توسعه Nginx در سال 2002 و موقع نیاز به افزایش درخواست های شبیه سازی شده برای هر سرور ، آغاز شد.

از نظر فنی ، Nginx از معماری فرآیند کارکرد ناهمزمان استفاده می کند. این به این معنی است که وقتی درخواستی ایجاد می شود ، فرآیند جدیدی در پردازنده سرور ایجاد نمی کند ، بنابراین عملکرد را افزایش می دهد.

همچنین به خاطر داشته باشید که Nginx سریعترین رشد وب سرور در سالهای اخیر بوده است. 375 میلیون وب سایت وجود دارد که به لطف Nginx کار می کنند. علاوه بر این ، در همه توزیع های مورد علاقه لینوکس مانند CentOS 7 در دسترس است.

NGINX چگونه کار می کند؟

قبل از اینکه درباره NGINX بیشتر بدانیم ، بیایید نگاهی به نحوه کار سرورهای وب بیندازیم. وقتی شخصی درخواستی را برای باز کردن یک صفحه وب ارسال می کند ، مرورگر با سرور آن وب سایت تماس می گیرد. سپس سرور صفحات درخواستی را برای صفحه وب پیدا کرده و آنها را به مرورگر می فرستد. این فقط ساده ترین درخواست است.

مثالی که در بالا ذکر کردیم به عنوان یک موضوع واحد در نظر گرفته می شود. وب سایت های سنتی تهدیدی برای هر درخواست ایجاد می کنند ، اما این روش NGINX نیست. همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، NGINX با معماری ناهمزمان و رویداد محور کار می کند. یعنی ، تک رشته ها تحت یک فرایند کارگر واحد مدیریت می شوند و هر فرآیند کارگری شامل واحدهایی به نام اتصالات کارگری است. اتصالات کارگر درخواست ها را به یک فرآیند کارگری ارسال می کند ، که به نوبه خود این درخواست ها را به فرآیند اصلی هدایت می کند. سرانجام ، روند اصلی نتایج این درخواست ها را ارائه می دهد.

این ممکن است آسان به نظر برسد ، اما اتصال کارگر می تواند 1024 درخواست مشابه را مدیریت کند. با تشکر از این ، NGINX می تواند هزاران درخواست را بدون هیچ گونه فشار تحمل کند. این نیز دلیل اصلی مناسب بودن NGINX برای سایتهای شلوغ مانند تجارت الکترونیکی ، موتورهای جستجو و ذخیره سازی ابری است.

 

Apache چیست؟ چگونه کار می کند؟

Apache چیست؟ چگونه کار می کند؟

مقایسه Nginx با Apache

آپاچی چیست؟ Apache یک نرم افزار وب سرور منبع باز و رایگان است که 46٪ وب سایت های جهان را تأمین می کند. نام رسمی آن Apache HTTP Server است و توسط بنیاد نرم افزار Apache توسعه یافته است.

این به صاحبان وب سایت اجازه می دهد تا محتوای خود را در اینترنت منتشر کنند و نام “وب سرور” از اینجا آمده است. این یکی از قدیمی ترین و معتبرترین وب سرورها است ، اولین نسخه بیش از 20 سال پیش منتشر شد.

وقتی کسی می خواهد وارد وب سایتی شود ، نام دامنه را در نوار ابزار مرورگر وارد می کند. سپس وب سرور پرونده های درخواستی را مانند پیک مجازی تحویل می دهد.

در مقایسه با Apache  , Nginx یک سرور وب قدیمی است. این محصول در سال 1995 تولید شده است و هنوز هم محبوب ترین آن است. Apache همچنین منبع باز است. با استفاده از این ، می توانید کد را با توجه به نیاز خود بررسی کنید ، آن را بهبود بخشید و متناسب با نیاز خود سازمان دهید. تقریباً در همه توزیع های لینوکس از جمله اوبونتو 18.04 و CentOS 7 مانند Nginx در دسترس است.

هدف اصلی Apache ارائه یک وب سرور امن ، پایدار و انعطاف پذیر است. به عنوان مثال ، Apache چندین ماژول پردازش را مدیریت می کند تا اتصال یکسانی را به روش های مختلف حفظ کند. مزیت اصلی این کار این است که مدیران می توانند معیارهای مختلفی را برای هر اتصال اعمال کنند.

با این حال ، استفاده از Apache به منابع بیشتری نیاز دارد.

مقایسه Nginx با Apache : آیا آنها ارزش مقایسه را دارند؟

مقایسه Nginx با Apache : آیا آنها ارزش مقایسه را دارند؟

تفاوت اصلی Nginx در مقابل Apache این است که Nginx از معماری کارکرد ناهمزمان استفاده می کند. Nginx فرایند جدیدی را برای هر درخواست ایجاد نمی کند ، اما Apache یک فرایند جدید را برای همه درخواست های ورودی ایجاد می کند. این تفاوت به دلیل معماری است که آنها استفاده می کنند.

اگرچه هر دو بسیار کاربردی هستند ، اما متفاوت هستند. بنابراین باید بدانید که کدام یک در کدام پروژه ها برای سرور شما مناسب است.

1. محبوبیت

1. محبوبیت

محبوبیت بر پشتیبانی جامعه از سرور تأثیر می گذارد ، حتی اگر یک کاربر فنی نباشد. Nginx و Apache بسیار محبوب هستند و در این زمینه می توان گفت که تقریباً بهم پیوسته اند.

با این حال ، Apache به لطف جامعه منبع باز خود پشتیبانی بیشتری دارد. این باعث می شود Apache برای پروژه های آموزشی و افراد ایده آل تر باشد.

علاوه بر این ، گرچه تفاوت زیادی بین Apache و Nginx وجود ندارد ، اما محبوب ترین وب سرور است.

2. امنیت

2. امنیت

در این زمینه ، هر دو وب سرور سیاست های امنیتی بسیار خوبی دارند. غالباً ، هر دو تیم توسعه دهنده وصله های امنیتی را برای جلوگیری از حملات DDoS منتشر می کنند.

علاوه بر این ، هر دو به طور فعال توسعه یافته و به طور مکرر به روز می شوند.

3. عملکرد

3. عملکرد

اگر وب سایتی دارید ، در حالت ایده آل سرورهای وب باید سریعتر باشند. اگر اینگونه نباشد ، سرورها خراب می شوند و حتی بدتر ، بازدید کنندگان خود را از دست می دهید.

در این زمینه ، Nginx به لطف مدیریت فرایند فرعی خود ، بهتر به درخواست های مشتری پاسخ می دهد. علاوه بر این ، سرور به دلیل مبتنی بر عمل ، فقط با درخواست پاسخ می دهد و از حافظه زیادی استفاده نمی کند.

جدا از آن ، Nginx از منابع رایانه ای به طور کارآمدتری استفاده می کند. به عبارت دیگر ، از RAM کمتری استفاده می کند.

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که Nginx درخواستهای متعدد را بهتر رسیدگی می کند. بنابراین وقتی چندین سرور به طور همزمان به سرور شما دسترسی دارند ، Nginx بهتر از Apache است.

4. انعطاف پذیری

4. انعطاف پذیری

مدیران سیستم باید با بسیاری از شرایط کنار بیایند. در این زمینه ، برنامه ها باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشند تا بتوانند با آنچه مورد نیاز است سازگار شوند.

Apache یک وب سرور بسیار انعطاف پذیر است. از بیش از 60 ماژول مختلف پشتیبانی می کند که عملکرد آن را بیشتر می کند. علاوه بر این ، در حالی که Apache از سفارشی سازی اتصالات از طریق ابزار .htaccess پشتیبانی می کند ، Nginx این کار را نمی کند.

در نتیجه ، Apache بسیار انعطاف پذیرتر و قابل تنظیم است.

از کدام یک باید استفاده کنید؟ Nginx یا Apache – نتیجه گیری

از کدام یک باید استفاده کنید؟ Nginx یا Apache – نتیجه گیری

در نتیجه ، همه چیز به نیاز شما بستگی دارد. به طور کلی ، آپاچی ایده آل است اگر شما نیاز دارید که مرتباً اتصالات را شخصی سازی کنید. همچنین ، اگر به کمک زیادی نیاز دارید ، بهتر است از Apache استفاده کنید زیرا Apache از پشتیبانی جامعه بیشتری برخوردار است.

از طرف دیگر ، اگر به وب سرور خود ترافیک زیادی دارید ، بهتر است Nginx را انتخاب کنید زیرا Nginx در آن بهتر است.

سرانجام ، امکان استفاده از هر دو در یک سرور وجود دارد. این روند توسط کسانی اعمال می شود که وب سایت های مختلفی دارند ، اگرچه ممکن است فکر نکنید که به طور مکرر اعمال می شود. برخی نیاز به سفارشی سازی بیشتری دارند و از Apache استفاده می کنند ، برخی دیگر از Nginx استفاده می کنند زیرا توسط بیشتر مشتری ها قابل دسترسی است.

سرانجام ، درباره آنچه برای شما مهم است تصمیم بگیرید و متناسب با آن انتخاب خود را انجام دهید.

بگو چی؟ آیا Nginx یا Apache برای شما بهتر است؟ فراموش نکنید که افکار و نظرات خود را در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.

موفق باشید!

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *