راهنمای جامع Hreflang

تاریخ انتشار: 24-اسفند-1400

دسته بندی: سئو

راهنمای جامع Hreflang یک راه حل فنی برای سایت هایی با محتوای مشابه به زبان های مختلف است. صاحب سایت چند زبانه می خواهد که موتورهای جستجو محتوای مناسب را برای مردم ارسال کنند. اگر یک کاربر هلندی هستید، ممکن است بخواهید صفحه رتبه بندی خود را در صورتی که به زبان انگلیسی است و همچنین دارای نسخه هلندی است، ارزیابی کنید. می توانید از گوگل بخواهید که صفحه را به زبان هلندی به کاربر هلندی نشان دهد. تگ hreflang برای رفع این مشکل ایجاد شده است.

در این مقاله جامع خواهید دید:

 • تگ hreflang برای چه مواردی استفاده می شود؟
 • مزایای سئو تگ hreflang
 • تگ hreflang چیست؟
 • آنچه با تگ hreflang به دست می آید
 • از تگ hreflang استفاده شود یا نه
 • تصمیمات ساختاری که باید بگیرید
 • ایده های اساسی که باید در مورد تگ hreflang بدانید
 • تصمیمات اجرایی که باید یاد بگیرید
  سایر عناصر فنی مانند x-default و rel=”canonical”
 • ابزارهایی که باید هنگام توسعه و آزمایش برنامه های خود استفاده کنید
 • وضعیت اطمینان از کارکرد برنامه های شما

تگ های Hreflang یکی از سخت ترین تگ ها برای پیاده سازی در مورد موتورهای جستجو هستند. اجرای صحیح آن دشوار است و زمان می برد. هدف از این راهنما ارائه عملکرد تگ herflang بدون افتادن در رایج ترین اشتباهات است.

راهنمای جامع Hreflang
تگ Hreflang برای چه مواردی استفاده می شود؟

تگ Hreflang برای چه مواردی استفاده می شود؟

تگ‌های Hreflang برای قالب‌بندی صفحاتی استفاده می‌شوند که معنای یکسانی دارند اما زبان‌ها یا مناطق مختلف را هدف قرار می‌دهند. چندین روش مختلف برای اعمال تگ hreflang وجود دارد:

 • ویرایش محتوا به صورت en-us یا en-gb بسته به تغییرات منطقه ای.
 • ویرایش محتوایی مانند en، tr و fr بسته به زبان های مختلف.
 • سازماندهی محتوا به گونه ای که شامل تغییرات منطقه ای و ترکیب های مختلف زبانی باشد.

تگ های Hreflang اغلب برای هدف قرار دادن بازارهای مختلف که از یک زبان استفاده می کنند استفاده می شود. افرادی که به ویژه بازارهای ایالات متحده و انگلستان یا بازارهای آلمان و اتریش را هدف قرار می دهند با استفاده از این برچسب راه حلی پیدا می کنند.

مزایای سئو تگ Hreflang چیست؟

مزایای سئو تگ Hreflang چیست؟

چرا باید به hreflang اهمیت دهید؟ مزایای سئو تگ hreflang چیست؟ وقتی از منظر سئو به آن نگاه می کنید، دلایل مختلفی وجود دارد که چرا باید این برچسب را اعمال کنید.

اگر صفحاتی دارید که ابتدا برای زبان و مکان خاصی بهینه شده اند، ممکن است بخواهید کاربران به آن صفحات دسترسی پیدا کنند. اطلاعات صفحات پیکربندی شده با زبان و مکان صحیح برای تجربه کاربر بسیار مهم است. به این ترتیب می توانید نرخ پرش کمتری داشته باشید. هرچه نرخ پرش شما کمتر باشد، رتبه شما بهتر خواهد بود.

اگر از تگ hreflang استفاده کنید از مشکل محتوای کپی جلوگیری خواهید کرد. اگر در کشورهایی مانند انگلستان، ایالات متحده آمریکا و استرالیا صفحات مختلف اما محتوای یکسانی دارید، ممکن است با مشکل محتوای تکراری مواجه شوید. تا زمانی که Hreflang وجود نداشته باشد، گوگل با این صفحات به عنوان موارد تکراری برخورد می کند. با Hreflang به موتورهای جستجو اجازه می دهید بفهمند که محتوا یکسان است اما افراد مختلفی را هدف قرار می دهد.

Hreflang چیست؟

Hreflang چیست؟

Hreflang یک کد است و شما این شانس را دارید که این کد را به سه روش مختلف به موتورهای جستجو نشان دهید. با استفاده از این کد، می توانید به طور خاص همه URL های مختلف سایت خود را با محتوای یکسان واجد شرایط کنید. حتی اگر این URL ها محتوای یکسانی داشته باشند، به دلیل اینکه زبان ها و مناطق مختلف را هدف قرار می دهند متفاوت به نظر می رسند.

با تگ Hreflang چه چیزی به دست می آید؟

تگ hreflang توسط گوگل و یاندکس پشتیبانی می شود. بینگ مستقیماً از این تگ پشتیبانی نمی کند، اما از متا تگ های زبان های مختلف پشتیبانی می کند.

در پیاده سازی جامع hreflang، هر URL تغییرات دیگری را که وجود دارد را مشخص می کند. هنگامی که کاربر جستجو می کند، گوگل فرآیند زیر را اجرا می کند:

 1. برای رتبه بندی URL اقدام می کند.
 2. بررسی می کند که آیا این URL دارای تغییرات hreflang مختلفی است یا خیر.
 3. در نتیجه URL مناسب را به جستجوگر برمی گرداند.

مکان فعلی کاربر و تنظیمات زبان به یافتن مناسب ترین URL کمک می کند. یک کاربر می تواند تنظیمات زبان متفاوتی را در مرورگر خود داشته باشد. برای مثال، ممکن است از سه زبان مختلف مانند ترکی، انگلیسی و آلمانی استفاده کنید. باید بدانید که نتایج ارائه شده به شما با توجه به ترتیب اهمیت زبان ها در تنظیمات متفاوت خواهد بود.

آیا باید از تگ Hreflang استفاده کنید؟

اگر نمی دانید کجا تگ hreflang را اضافه کنید، می توانید ابتدا آن را به صفحه اصلی اضافه کنید. به این ترتیب می توانید اطمینان حاصل کنید که افرادی که با نام تجاری شما جستجو می کنند در صفحه مناسب ظاهر می شوند. پیاده سازی این اپلیکیشن بسیار آسان است. علاوه بر این، می توانید از این طریق بخش زیادی از ترافیک را جذب کنید.

شما یاد گرفته اید که تگ hreflang چیست و چگونه کار می کند. برای تصمیم گیری در مورد استفاده یا عدم استفاده از این برچسب، باید دو مورد زیر را بررسی کنید:

 • شما مطالب مشابهی در زبان های مختلف دارید.
 • شما محتوایی به یک زبان دارید که مناطق جغرافیایی مختلف را هدف قرار می دهد.

فرقی نمی کند که از محتوا در یک دامنه یا چند دامنه استفاده می کنید. شما می توانید تغییرات پیوند را در همان دامنه ایجاد کنید، اما همچنین می توانید بین دامنه ها پیوند ایجاد کنید.

هنگام اعمال تگ hreflang یک چیز مهم وجود دارد: نیازی نیست خیلی خاص باشید. تصور کنید سه صفحه مختلف دارید:

 • انگلیسی
 • انگلیسی، استرالیا را هدف قرار داده است
 • انگلیسی، ایالات متحده آمریکا را هدف قرار می دهد

شما می توانید از سه ویژگی مختلف hreflang برای این صفحات استفاده کنید:

 • en  بیشتر افراد انگلیسی زبان را هدف قرار می دهد
 • en-au انگلیسی زبانان استرالیا را هدف قرار می دهد
 • en-us انگلیسی زبانان ایالات متحده را هدف قرار می دهد

با این حال، باید بدانید که کدام یک از آنها انگلیسی زبانان اسکاتلند را هدف قرار می دهند. گزینه اول ایده آل ترین گزینه برای این است. جستجوگران انگلیسی نیازی به مطابقت با en-au یا en-us ندارند. بنابراین، بسیار دقیق تر است که صفت مورد نظر را به صورت en بنویسیم. در بسیاری از شرایط بهتر است به سادگی زبان را مشخص کنید.

وقتی چنین پیوندهایی ایجاد می کنید، باید بدانید که خاص ترین آنها برنده می شوند. ترتیبی که موتورهای جستجو این لینک ها را ارزیابی می کنند مهم نیست. زیرا موتورهای جستجو همیشه از خاص ترین به کم خاص ترین حرکت می کنند.

مطلب پیشنهادی:بهترین افزونه های رایگان کروم برای سئو

کاربردهای فنی – مبانی

هر نوع برنامه ای را که انتخاب کنید، همیشه این فرصت را خواهید داشت که روش های مختلف را امتحان کنید. در این زمینه باید سه قانون اساسی را رعایت کنید.

1. ویژگی های معتبر Hreflang

ویژگی های Hreflang باید مقداری داشته باشند که زبان را مشخص کند و این مقدار باید با منطقه ترکیب شود. ویژگی های زبان باید در قالب ISO 639-1، یعنی دو حرف باشد. Google ممکن است برخی از خطاهای ایجاد شده در مورد کدهای منطقه را نادیده بگیرد.

با این حال، شما نباید کسب و کار خود را به شانس بسپارید. به عنوان مثال، یک تگ hreflang که به صورت en-uk نوشته شده است را می توان معتبر دانست حتی اگر تگ صحیح en-gb باشد. با این حال، مواردی که به عنوان en-eu تعریف شده اند نادرست هستند زیرا eu نماینده یک کشور نیست.

گزینه منطقه اختیاری است و باید در قالب ISO 3166-1 Alpha 2 باشد. برای استفاده از منطقه و کد زبان صحیح می توانید از منابعی مانند ویکی پدیا استفاده کنید. کاربران اغلب در این زمینه ممکن است اشتباه کنند. به خصوص کد منطقه یکی از رایج ترین اشتباهات است.

2. پیوندهای برگشتی

قانون اساسی در مورد لینک های ورودی واضح است. مهم نیست که چه نوع برنامه ای را انتخاب می کنید، هر URL باید به URL های دیگر تبدیل شود. این پیوندها باید به نسخه های استاندارد اشاره کنند. هرچه زبان های بیشتری داشته باشید، تمایل بیشتری برای محدود کردن بک لینک ها دارید. اگر به 80 زبان پاسخ می دهید، باید هرفلانگ را به 80 URL اضافه کنید. هیچ راهی کوتاه تر از این وجود ندارد.

3. Hreflang پیوند به خودش

Hreflang پیوند به خودش

آخرین قانون در مورد پیوندهای خودساز است. ممکن است عجیب به نظر برسد.  اما بدون آنها پیاده سازی تگ hreflang آنطور که در نظر گرفته شده کار نخواهد کرد.

تصمیمات اجرایی فنی

سه روش مختلف برای پیاده سازی تگ hreflang وجود دارد:

 • استفاده از عناصر پیوند در <head>
 • با استفاده از هدرهای HTTP
 • با استفاده از نقشه سایت XML

1. استفاده از Link Elements در <head>

این اولین راه برای اعمال تگ hreflang است. می توانید این برنامه را با افزودن انواع کدهای زیر به بخش <head> سایت خود انجام دهید:

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/” hreflang=”en” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/” hreflang=”en-gb” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/” hreflang=”en-au” />

باید به خاطر داشته باشید که هر یک از تغییرات باید به عنوان پیوندی به تغییرات دیگر اضافه شود. در نتیجه این برنامه ها، سایت شما ممکن است کمی کند شود. اگر 20 زبان دارید و می خواهید با انتخاب عناصر پیوند HTML آن را پیاده سازی کنید، باید مطمئن شوید که همه 20 عنصر پیوند در هر صفحه ظاهر می شوند.

این بدان معنی است که بارگیری هر صفحه 1.5 کیلوبایت است، حتی پیوندهای زبان هایی که برای کاربران جذاب نیستند باید دانلود شوند. سیستم مدیریت محتوایی که استفاده می کنید قادر خواهد بود از پایگاه های داده مختلف برای فراخوانی همه این پیوندها استفاده کند. این قالب بندی برای موتورهای جستجو ضروری است. بنابراین نباید سعی کنید اپلیکیشن مذکور را برای سایت های بزرگ پیاده سازی کنید.

2. استفاده از Hreflang HTTP Header

راه دوم برای پیاده سازی تگ hreflang استفاده از هدرهای HTTP است. هدرهای HTPT مناطقی هستند که باید برای PDF و سایر محتوای غیر HTML بهینه سازی کنید. عناصر پیوند برای اسناد HTML کاملاً خوب کار می کنند. در این مرحله می توانید مسیر استفاده از هدرهای HTTP را طی کنید:

<http://es.example.com/belge.pdf>;

rel=”alternate”; hreflang=”es”,

<http://en.example.com/belge.pdf>;

rel=”alternate”; hreflang=”en”,

<http://de.example.com/belge.pdf>;

rel=”alternate”; hreflang=”de”,

مشکل اصلی در اینجا این است که اگر هدرهای HTTP بیش از حد داشته باشید، همان مشکلات را با عناصر پیوند در بخش <head> خواهید داشت. ممکن است بار غیرضروری در سایت شما ایجاد شود زیرا همه آنها با هر درخواست جدید دوباره پردازش می شوند.

3. استفاده از نقشه های XML برای پیاده سازی Hreflang

روش سوم اعمال تگ hreflang قالب بندی نقشه سایت XML است. می توانید با استفاده از ویژگی xhtml:link در نقشه سایت XML مطالعه ای در این زمینه انجام دهید. قوانین مشابهی در این روش کاربردی مانند روش کار در محدوده عناصر <head> و <link> اعمال می شود. در این روش قالب بندی می توانید از یک URL و دو زبان مختلف استفاده کنید.

<url>

<loc>http://www.example.com/uk/</loc>

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en” href=”http://www.example.com/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-au” href=”http://www.example.com/au/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-gb” href=”http://www.example.com/uk/” />

</url>

همانطور که در کدها مشاهده می کنید، یک خود جهت به عنوان URL سوم وجود دارد. مطابق با این کدها، می توانید ببینید که URL برای en-gb و همچنین برای دو زبان دیگر بهینه شده است. به همین دلیل، تمهیدات لازم برای دو زبان دیگر باید در نقشه سایت گنجانده شود.

<url>

<loc>http://www.example.com/</loc>

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en” href=”http://www.example.com/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-au” href=”http://www.example.com/au/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-gb” href=”http://www.example.com/uk/” />

</url>

<url>

<loc>http://www.example.com/au/</loc>

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en” href=”http://www.example.com/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-au” href=”http://www.example.com/au/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-gb” href=”http://www.example.com/uk/” />

</url>

همانطور که می بینید، فقط قسمت های داخل عنصر <loc> تغییرات ساده ای ایجاد کرده اند و بقیه موارد به همان صورت باقی مانده اند. در روش مشابه، هر یک از URL ها به سمت خود هدایت می شوند و لینک های برگشتی به URL های مناسب هدایت می شوند.

قالب بندی نقشه سایت XML تا حدودی پیچیده است. برای هر URL باید خروجی های مختلفی اضافه کنید. بزرگترین مزیت روش نقشه سایت XML این است که کاربران عادی هیچ کاری با این نشانه گذاری ندارند. شما بار اضافی روی صفحه خود وارد نمی کنید و نیازی به فراخوانی داده های اضافی از پایگاه داده ندارید.

یکی دیگر از چیزهای خوب در مورد اضافه کردن تگ hreflang از طریق نقشه سایت XML این است که تغییر نقشه سایت XML آسان تر از تغییر همه صفحات است. شما می توانید به فایل نقشه سایت XML دسترسی مستقیم داشته باشید و تمام مراحل را با موفقیت انجام دهید، زیرا به حجم بسیار زیاد نیاز نیست.

سایر جنبه های فنی که باید در مورد پیاده سازی تگ hreflang بدانید

پس از انتخاب روش درخواست خود، باید بدانید که جزئیات فنی مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. علاوه بر این، قبل از اجرای برنامه ها باید این جزئیات فنی را بررسی کنید.

hreflang x-default

x-default یک ویژگی hreflang ویژه است. این ویژگی برای تعیین صفحه ای استفاده می شود که کاربر در صورت عدم رعایت هر یک از لینک های hreflang که شما مشخص کرده اید، به آن خواهد رفت. این عنصر پیوند به شکل زیر است:

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/” hreflang=”x-default” />

هنگامی که برای اولین بار اعلام شد برای “صفحات فرود بین المللی” استفاده شد. در این صفحات، کاربران به نقاط مناسب با موقعیت مکانی خود فرستاده می شوند. با این حال، برای hreflang، این ویژگی یک رویکرد “catch-all” را پیاده سازی می کند. صفحه با این ویژگی نقطه ای است که کاربرانی که با هیچ مکان و زبانی مطابقت ندارند در آن ارسال می شوند.

برای مثال به زبان آلمانی، کاربری که به زبان انگلیسی جستجو می کند صفحه ای ندارد که نیازهای او را برآورده کند. اینجاست که x-default وارد عمل می شود. شما باید چهار پیوند مختلف را به قالب بندی اضافه کنید:

 • de
 • de-at
 • de-ch
 • x-default

در این مثال، پیوند با ویژگی x-default به همان مکان منتهی می شود. حذف لینک در اینجا نیز صحیح نیست. شما نباید به حذف این پیوند فکر کنید، حتی اگر از نظر فنی نتیجه یکسانی داشته باشند. در دراز مدت این ویژگی ضروری است زیرا به خواندن کد کمک می کند.

hreflang ve rel=canonical

قالب‌بندی rel=”alternate” hreflang=”x” و rel=”canonical” را می‌توان با هم استفاده کرد. هر زبان باید یک پیوند rel=”canonical” به آن داشته باشد. همانطور که از مثال اول می بینید، صفحه اصلی پوشانده شده است:

<link rel=”canonical” href=”http://example.com/”>

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/” hreflang=”en” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-gb/” hreflang=”en-gb” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-au/” hreflang=”en-au” />

Eğer en-gb sayfasında yer alıyorsanız standartlaştırılmış kısım şu şekilde değişecektir:

<link rel=”canonical” href=”http://example.com/en-gb/”>

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/” hreflang=”en” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-gb/” hreflang=”en-gb” />

<link rel=”alternate” href=”http://example.com/en-au/” hreflang=”en-au” />

شما باید سعی کنید هنگام اجرای استانداردسازی اشتباه نکنید. اگر http://example.com/ را در صفحه en-gb انتخاب کنید، برنامه را اشتباه انجام می دهید. پیوندهای Hreflang باید به نسخه های متعارف صحیح URL ها هدایت شوند.

ابزارهایی که باید هنگام اعمال تگ Hreflang استفاده کنید
ابزارهایی که باید هنگام اعمال تگ Hreflang استفاده کنید
راهنمای جامع Hreflang

اگر تا اینجا پیش رفته اید، ممکن است فکر کنید که همه این عملیات دشوار است. در ابتدا طبیعی است که این اتفاق بیفتد. اگر دانش کدنویسی ندارید، می توانید از چند ابزار استفاده کنید که کار شما را آسان تر می کند.

تولید تگ hreflang

Aleyda Solis نامی است که اطلاعات بسیار مفیدی در مورد hreflang ارائه می دهد. با استفاده از ابزاری به نام hreflang tag generator که او توسعه داده است، می توانید به سرعت عناصر پیوند ایجاد کنید. اگر اطلاعات زیادی در مورد اپلیکیشن ندارید، این ابزار می تواند با مثال های مختلف به شما کمک کند.

hreflang XML sitemap generator

ابزار تولید نقشه سایت hreflang XML که توسط The Media Flow توسعه یافته است بسیار مفید است. می توانید URL های مورد نیاز برای هر زبان را به یک فایل CSV اضافه کنید، سپس از این ابزار برای ایجاد نقشه سایت XML استفاده کنید. اگر می خواهید تگ hreflang را با استفاده از راه حل نقشه سایت پیاده سازی کنید، بسیار مفید است.

در فایل CSV که ایجاد می کنید، باید یک زبان در هر ستون قرار دهید. اگر می خواهید از ویژگی URL پیش فرض x-default استفاده کنید، کافی است یک ستون به نام x-default ایجاد کنید.

hreflang tag validator

هنگامی که نشانه‌گذاری‌ها را در سایت خود اعمال کردید، باید به اعتبارسنجی بروید تا مطمئن شوید که آنها به درستی کار می‌کنند. اگر عناصر پیوند را در بخش <head> انتخاب کنید، ابزارهای کنترلی مختلفی وجود خواهد داشت که می توانید استفاده کنید. مهمترین ابزار flang است که توسط DejanSEO توسعه یافته است.

اگر مسیر نقشه سایت را انتخاب کرده اید، باید بدانید که ابزار کنترلی در این زمینه پیدا نخواهید کرد.

اطمینان از کارکرد تگ herflag
اطمینان از کارکرد تگ herflag

اگر می توانید اطمینان حاصل کنید که تگ های hreflang به درستی کار می کنند، پس از این مرحله باید به روند کنترل ادامه دهید. شما باید به طور منظم تمام تغییراتی را که ایجاد می کنید بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست هستند.

باید مطمئن شوید که افرادی که به محتوای سایت شما علاقه مند هستند در مورد hreflang قدم های درستی برمی دارند. باید مراقب باشید اقداماتی را انجام ندهید که باعث شکستن برنامه های تگ hreflang شود. دو چیز در این زمینه بسیار مهم است:

 1. هنگامی که یک صفحه حذف می شود، فراموش نکنید که بخش های مربوط به آن صفحه را به روز کنید.
 2. باید به یاد داشته باشید که URL های hreflang را هر زمان که صفحه هدایت می شود تغییر دهید.

اگر این کارها را انجام دهید و بازرسی های منظم را انجام دهید، مشکلی نخواهید داشت.

پیاده سازی صحیح تگ hreflang واقعاً دشوار است. شما باید با در نظر گرفتن هر جنبه ای از این برچسب که دارای استانداردهایی است عمل کنید. این راهنما به شما در این امر کمک خواهد کرد. با این راهنما که شامل بهترین راه حل ها می شود، می توانید مطمئن باشید که تگ های hreflang در سایت شما به درستی کار می کنند.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *