seo

راهنمای جامع سئو: چگونه سئو کنیم؟ (برای مبتدی ها)

تاریخ انتشار: 9-اردیبهشت-1400

دسته بندی: سئو

این شما هستید که اطمینان حاصل می کنید موتورهای جستجو وب سایت شما را به درستی تفسیر می کنند. برای اینکه وب سایت شما در موتورهای جستجو بیشتر دیده شود و در بین افراد مناسب رتبه بندی شود ، باید در موتورهای جستجو کارهایی انجام شود. این مطالعات SEO که با در نظر گرفتن تجربه کاربری انجام می شود ، به موتورهای جستجو کمک می کند تا نحوه ارزیابی محتوای وب سایت شما را بشناسند و شما را به طور مستقیم به مخاطبان هدف برسانند.

سئو چیست؟

سئو چیست؟

SEO کل کاری است که برای دوستانه سازی موتور جستجوی وب سایت شما انجام شده است. SEO برای بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) در وب سایت شما است ، که به موتورهای جستجو امکان می دهد تا با اسکن ، محتوای و ساختار وب سایت شما را بهتر درک کنند.

چرا SEO مهم است؟

چرا SEO مهم است؟

هدف در سئو این است که صفحه وب شما برای کاربران آسان و قابل درک باشد. شما باید تعیین کنید که صفحه وب شما در حال ایجاد چیست. بیان کنید که صفحه شما مربوط به کدام کلمه کلیدی و گروه کلمات کلیدی است. سپس ، رتبه بندی آن در صفحات نتیجه موتورهای جستجو (SERP) بهتر شود.

در کارهای سئو سایت خود ، همیشه باید بهینه سازی کنید تا صفحات وب خود شما توسط ربات های موتور جستجو  بهتر درک شود و تجربه کاربر را بهبود ببخشید.

چگونه سئو کنیم؟

چگونه سئو کنیم؟

اگر تازه کار خود را با سئو آغاز کرده اید ، مواردی وجود دارد که باید بررسی کنید. برای ایجاد بهینه سازی مناسب ، باید بر روی نکات زیر در سئو سایت تمرکز کنید.

1- محتوای با کیفیت

1- محتوای با کیفیت

اگر می خواهید در وب سایت خود کار SEO انجام دهید ، باید محتوای بی نظیر و با کیفیت ایجاد کنید. اگر محتوای اصلی ، با کیفیت و خواندنی نداشته باشید ، تمام کارهای SEO که در صفحه خود یا خارج از آن انجام می دهید بی ربط خواهد بود. شما می توانید با ایجاد محتوای با کیفیت و منحصر به فرد ، در نتایج موتور جستجو جای خود را بگیرید.

چگونه سئو کنیم؟

همیشه در مورد محتوای وب سایت خود شفاف باشید

2- سئو داخلی سایت (On page SEO)

2- سئو داخلی سایت (On page SEO)

سئو داخلی سایت مهمترین و مؤثرترین قسمت کار سئو را پوشش می دهد. عناوین صفحه ، توضیحات ، انتخاب URL در این بخش بررسی می شود. به همین دلیل ، هنگامی که کار با SEO را شروع می کنید ، ابتدا باید مطمئن شوید که تنظیمات SEO در سایت شما به درستی انجام شده است.

عنوان صفحه و توضیحات

وقتی ربات های موتور جستجو برای بازدید از صفحه شما می آیند ، ابتدا عنوان صفحه و شرح صفحه شما را می خوانند. عنوان و توضیحات باید مطابق با قوانین درخواست شده توسط موتورهای جستجو بهینه شود. عنوان و توضیحاتی که با توجه به درخواست موتورهای جستجو بهینه می کنید ، صفحه وب شما را معنی دار می کند.

استفاده از تیترهای عنوان

برچسب های تیترها به صورت H1، H2، H3  در یک صفحه وب به درستی بهینه سازی شده استفاده می شوند. برچسب های H1 به طور کلی می توانند با عنوان صفحه یکی باشند. با استفاده از برچسب ها به ترتیب ، می توانید به موتورهای جستجو و کاربران اجازه دهید ترتیب سلسله مراتبی صفحه شما را درک کنند.

ایجاد پیوندهای داخلی

پیوندهای داخلی باید در وب سایت شما ایجاد شود تا هم تجربه کاربر و هم ربات های موتور جستجو بتوانند به راحتی صفحات بیشتری را جستجو کنند. به این ترتیب می توانید تجربه کاربر را بهبود بخشیده و موتورهای جستجو را قادر به حرکت در صفحات بیشتری در وب سایت خود کنید.

با پیوند دادن محتوای مرتبط ، می توانید نرخ جستن را کاهش داده و اطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان زمان بیشتری را در سایت شما می گذرانند. پیوندهای داخلی همیشه یکی از مؤثرترین مراحل در کار سئو هستند.

استفاده تصاویر

استفاده از تصاویر در محتوای شما مهم است ، شما می توانید با تصاویری موثر به راحتی به موضوعی که می گویید جلب کنید. همچنین فراموش نکنید که اطلاعات مربوط به تصاویر را به تگ alt و برچسب های عنوان تصاویر خود بدهید. برچسب های Alt به ربات های موتور جستجو کمک می کنند تا درک کنند تصویر چیست.

استفاده تصاویر

اینها مواردی است که مبتدیان در سئو باید در سئو سایت روی آنها تمرکز کنند. با این حال ، سئو در سایت فقط مربوط به این ها نیست.

3- سئو فنی

3- سئو فنی

SEO فنی با کارهای فنی در وب سایت شما سروکار دارد. سازگاری با موبایل ، سرعت باز شدن صفحه ، پیوندهای دائمی از موضوعات اصلی در سئو فنی است. اگر تازه وارد سئو هستید ، بخشهایی که باید در وب سایت خود بررسی کنید باید به شرح زیر می باشد:

سئو فنی

ایجاد URL کاربر پسند 

URL ها در وب سایت شما باید به خوبی شکل گرفته باشند. شما باید URL کوتاه و مختصر ایجاد کنید که کلمات کلیدی مناسب را منعکس کند. علاوه بر این ، کلمات موجود در URL باید با خط فاصله (-) از هم جدا شوند.

سازگار با موبایل

در سال 2015 ، سازگاری موبایل ، یعنی طراحی وب سایت مناسب برای موبایل ، به عنوان یکی از مهمترین معیارهای رتبه بندی اعلام شد. از دو سایت با ویژگی های یکسان ، سایت بدون طراحی موبایل به عقب پرتاب می شود. بنابراین ، اگر وب سایت شما با سازگاری تلفن همراه مشکلی دارد ، باید به یک قالب پاسخگو با تلفن همراه بروید.

سرعت وب سایت

ناگفته نماند که موتورهای جستجو و کاربران توسط سرعت وب سایت شما هدایت می شوند. اگر وب سایت شما برای مدت طولانی باز نشود ، بازدیدکنندگان خود را از دست خواهید داد. صفحات با سرعت کم سایت شما را می تواند در صفحات نتایج نیز به عقب بیندازد. اگر وب سایت شما در بیش از 3 ثانیه باز شود ، تحقیقات نشان می دهد 78٪ از بازدید کنندگان سایت را ترک می کنند. وقتی افراد نتوانند به وب سایت شما دسترسی پیدا کنند ، به سایتی دیگر مراجعه می کنند. به همین دلیل ، باید سرعت سایت خود را بهینه کنید. می توانید سعی کنید حافظه کش مرورگر را در این مورد فعال کنید.

شناسایی پیوندهای شکسته

اگر وب سایت شما پیوندهای خراب داشته باشد ، هم از نظر تجربه کاربر و هم از نظر ربات های موتور جستجو ویژگی منفی خواهد بود. به همین دلیل شما باید تمام لینکهای خراب را در وب سایت خود شناسایی کرده و اصلاحات لازم را انجام دهید. شما می توانید با تجزیه و تحلیل مرتب پیوندهای خراب ، سهم بزرگی در مطالعات SEO خود داشته باشید.

استفاده از داده های ساختاریافته (طرحواره)

به لطف داده های ساختاریافته ، داده های جستجوی شما توسط موتورهای جستجو معنی دار می شود. داده های ساختاری کدهایی هستند که این معنی را ارائه می دهند. ربات های موتور جستجو کدها را می خوانند و در صفحات نتایج استفاده می شوند. با استفاده از داده های ساختاری ، می توانید ویژگی هایی مانند بخش پرسش و پاسخ ، قطعه های غنی در نتایج موتور جستجو را ارائه دهید.

ایجاد Robots.tx

فایل robots.txt در درجه اول برای مشخص کردن بخشهایی از وب سایت شما توسط رباتها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از یک فایل robots.txt با وب سایت خود یک استاندارد وب است. به همین دلیل ، شما باید یک فایل robots.txt را به سرور خود اضافه کنید.

اگر می خواهید رباتها و رباتهای بد ابزار کپی وب سایت را مسدود کنید ، می توانید از فایل robots.txt استفاده کنید.

ایجاد نقشه سایت

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای افزایش بازدید ارگانیک خود انجام دهید ایجاد نقشه سایت است. Sitemap لیستی از کلیه URL هایی است که حاوی برخی اطلاعات در مورد URL های سایت شما است. اگر وب سایتی دارید که از زیرساخت های وردپرس استفاده می کند ، ایجاد نقشه سایت بسیار آسان است. تنها کاری که شما باید انجام دهید نصب تنها یک پلاگین است.

برای این منظور می توانید از پلاگین Yoast SEO ، All in One SEO یا Rank Math SEO SEO استفاده کنید. اگر از نرم افزاری غیر از وردپرس استفاده می کنید ، می توانید با مراجعه به xml-sitemaps.com به راحتی نقشه سایت ایجاد کنید.

آنالیز و پیوند کنسول جستجو

یکی از اولین کارهایی که هنگام راه اندازی وب سایت باید انجام دهید پیوند دادن به Google Analytics و Search Console است. در حالی که می توانید تجزیه و تحلیل های مختلفی را با Analytics انجام دهید ، Search Console به عنوان پلی بین Google و  وب سایت  شما عمل می کند.

اینها مواردی است که مبتدیان در کار سئو باید در اولین گام سئو فنی روی آنها تمرکز کنند.

4- سئو محلی

4- سئو محلی

دنیای دیجیتال با فناوری های هوشمندانه مدام در حال توسعه است. هدف اصلی موتورهای جستجو این است که بیشترین نتیجه را به بازدید کنندگان خود بدهند. برای این منظور ، مکان در جستجوهای انجام شده توسط کاربران در نظر گرفته می شود. Google همیشه در حال به روزرسانی جدید برای بهبود مکان است. با ارسال موقعیت مکانی خود در موتورهای جستجو می توانید اطمینان حاصل کنید که افرادی که به خدمات نزدیک شما احتیاج دارند به شما دسترسی پیدا می کنند. شرکت هایی که گزارش موقعیت می دهند در موتورهای جستجو سود بیشتری خواهند داشت.

سئو محلی

کارهای محلی سئو در مدت زمان بسیار کوتاهی نتیجه می دهند. تجزیه و تحلیل باید از طریق دستیابی به اهداف ترافیک ، رتبه بندی یا فروش تعیین شده در ابتدای مطالعه انجام شود. ارزیابی های انجام شده با ابزارهای تجزیه و تحلیل کیفیت باید در یک نمودار قابل درک ارزیابی شوند. ارزیابی ها باید ماهانه ، هفتگی و دوره ای انجام شود. علاوه بر این ، تمام داده های به دست آمده بایگانی شده و به عنوان داده های مطالعات بعدی منطقه ای SEO مورد استفاده قرار می گیرند.

مباحثی که باید به طور کلی در SEO محلی در نظر گرفته شود ، به شرح زیر است:

 • کلیدواژه های کانونی منطقه ای
 • محتوای متمرکز منطقه ای
 • عنوان منطقه ای و ساختار URL
 • ثبت نام در Maps
 • استفاده از منابع محلی
5- سئو خارج از سایت

5- سئو خارج از سایت

مرحله دیگر کار SEO خارج از سایت است. پس از اتمام کار SEO در محل ، اکنون می توانیم روی کارهای خارج از سایت تمرکز کنیم. منابع بسیاری وجود دارد که می توانیم در این زمینه استفاده کنیم.

 • تبلیغات Google Ads
 • تبلیغات رسانه های اجتماعی
 • تبلیغات ویدیویی
 • مدیریت شبکه های اجتماعی
 • ایمیل و پیام کوتاه بازاریابی
 • بازاریابی مجدد
 • منابع مرجع

تبلیغات Google Ads

تبلیغات Google Ads منبع بسیار خوبی برای دستیابی به مشتریان شما است. به شما امکان می دهد تبلیغاتی ایجاد کنید تا به مخاطبان علاقه مند به محصولات ، خدمات و پست های وبلاگ خود دسترسی پیدا کنید. Google Ads ترافیک سریعی را به وب سایت شما وارد می کند و کاربران علاقه مند به محصولات و خدمات شما را قادر می سازد تا بر اساس رفتار به مشتری تبدیل شوند. به همین دلیل ، شما باید استفاده از تبلیغات Google Adwords را در نظر بگیرید.

تبلیغات رسانه های اجتماعی

تبلیغات در شبکه های اجتماعی به شما کمک می کند تا به راحتی به وب سایت خود ترافیک جذب کنید، دقیقاً مانند تبلیغات Google Ads. کمپین های تبلیغاتی جذابی را برای محصولات یا خدمات خود آماده کنید و آنها را به مخاطبان خود تحویل دهید.

با استفاده از پنل Business Manager برای تبلیغات Facebook و Instagram می توانید تبلیغات بسیار موثری ایجاد کنید. ممکن است بخواهید با توجه به مخاطبان هدف خود از سایر سیستم عامل های رسانه های اجتماعی استفاده کنید.

ایمیل و پیام کوتاه بازاریابی

این می تواند با بازاریابی از طریق ایمیل و پیام کوتاه بازگشت قطعی سرمایه را ایجاد کند. با یک کمپین برنامه ریزی شده و موثر می توانید تبدیلات بسیار بالایی داشته باشید. ارزان است و می توانید خیلی سریع نتیجه بگیرید. این مستقیماً به بازدید شما کمک می کند.

بازاریابی مجدد

بازاریابی مجدد را در حساب های Google Ads و Google Analytics خود فعال کنید. راه دستیابی به کاربرانی که با حساب های شبکه های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام شما تعامل دارند ، برنامه Facebook Pixel است. فراموش نکنید که کد پیکسل را در وب سایت خود قرار دهید.

لیست های بازاریابی راهی عالی برای بازگشت به افرادی است که به محصولات و خدمات شما علاقه مند شده اند. به یاد داشته باشید ، گرچه جذب کاربران جدید مهم است ، Google دوست دارد کاربران را برگرداند و به خاطر آن به سایت شما پاداش می دهد.

منابع مرجع

ترافیک از وب سایت های دیگر به سایت شما منبع مرجع است. برای دریافت این منبع می توانید نویسنده خود را در سایتهای دیگر وبلاگ مهمان کنید. می توانید تعاریف وبلاگ را بنویسید و در فهرست شرکت ها ثبت نام کنید. شما باید در همه سیستم عامل هایی باشید که مخاطبان شما در آن قرار دارند و باید از این سایت ها بک لینک بگیرید.

6- سئو بین المللی

6- سئو بین المللی

شبکه ارتباطات و بازاریابی در جهان اکنون به سمت دیجیتال سوق داده شده است. تحقیقات بین المللی نشان می دهد که حداکثر 40٪ از تجارب خرید در سال 2019 مبتنی بر اینترنت بوده است. بنابراین ، مشاغل از اینترنت برای جلب مخاطبان بیشتر استفاده می کنند.

وب سایت اکنون به یکی از عناصر سازنده نهاد سازی تبدیل شده است. شرکت هایی که در اینترنت نیستند برای گام برداشتن در آینده و جلو زدن از رقبای خود قدرت کافی ندارند. اگر شرکتی در سطح جهانی هستید ، باید استراتژی های بین المللی SEO را در کار خود استفاده کنید. برای شما مفید خواهد بود که در موضوعات زیر در سئو بین المللی کار کنید.

 • زبان هدف را تنظیم کنید
 • منطقه هدف را انتخاب کنید
 • مخاطب هدف خود را بشناسید
 • رقبا را تحلیل کنید
 • کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید
 • روی کارهای سئو در سایت و خارج از سایت خود سرمایه گذاری کنید
7- سئو منفی

7- سئو منفی

سئو منفی کاری است که برای کاهش عملکرد وب سایت شما انجام شده است. اصطلاح SEO منفی با عبارت SEO کلاه سیاه اشتباه گرفته می شود. سئو کلاه سیاه کاری غیرقانونی است که باعث می شود وب سایت شما در مدت زمان کوتاهی ارتقا یابد. برای جلوگیری از حمله افراد مخرب به وب سایت خود ، باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • هشدارهای کنسول جستجوی Google را مرور کنید
 • لینکهای وب سایت خود را بررسی کنید
 • از Google Disavow Tool استفاده کنید
 • اصالت محتوا را بررسی کنید
 • روش احراز هویت 2 مرحله ای را فعال کنید
 • به طور منظم سرعت وب سایت را بررسی کنید

ما به پایان راهنمای خود رسیده ایم که برای مبتدیان در کار جستجوگرها آماده کرده ایم. اگر می خواهید مطالعات جامع تری در مورد سئو انجام دهید ، اکیداً توصیه می کنیم مباحث سئو را جداگانه بررسی کنید.

اگر در مورد سئو سواالی دارید ، دریغ نکنید با نظر دادن از ما بپرسید ، همه سوالات یک به یک پاسخ داده می شوند. اگر وقت کافی برای انجام همه این مطالعات را ندارید ، می توانید با ما تماس بگیرید و خدمات SEO تضمین شده ما را بررسی کنید.

 

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *