بازاریابی استارت آپ چیست؟ چگونه انجام می شود؟

تاریخ انتشار: 22-اسفند-1400

دسته بندی: دیجیتال مارکتینگ

در دوره‌ای از دنیای فرصت‌ها هستیم که روحیه کارآفرینی مانند جنی که هر لحظه از بطری بیرون می‌آید، منتظر است تا با نوازشی کوچک از ما بیرون بیاید. روزی نیست که ایده های جدید پیدا نشود، ابتکار جدیدی ظاهر نشود.

بازاریابی استارت آپ چیست؟

بازاریابی استارت آپ چیست؟

بازاریابی استارت آپی فرآیندی است که با تعیین روشی که یک استارت آپ خود را به بازار هدف معرفی می کند آغاز می شود. یک محصول، خدمات و یک برند جدید. چگونه وارد بازار خواهد شد، هویت برند چگونه خواهد بود، از کدام کانال های بازاریابی و چگونه استفاده خواهد شد؟ پاسخ تمام این سوالات در مورد بازاریابی نوپا را در مقاله من خواهید یافت.

بازاریابی راه اندازی به دلیل منابع محدود از نظر زمان، پول یا استعداد یک چالش است. باید مطمئن بود که هر تلاشی هر چقدر هم که کوچک باشد به خوبی برنامه ریزی شده و بدون نقص اجرا شود. استراتژی های بازاریابی سنتی همیشه کارساز نیستند.

استراتژی بازاریابی باید بر روی یک پایه محکم ساخته شود

استراتژی بازاریابی باید بر روی یک پایه محکم ساخته شود

قبل از شروع به چیدن آجرها، به یک پایه محکم نیاز دارید. قبل از شروع بازاریابی یک استارتاپ، باید مطمئن شوید که اصول زیر پوشش داده شده است.

بازاریابی استارت آپ

 

1- انتخاب بازار بازاریابی راه اندازی

1- انتخاب بازار بازاریابی راه اندازی

اگر سعی کنید سرمایه گذاری خود را برای همه بازاریابی کنید، هم زمان و هم پول را هدر خواهید داد. نکته کلیدی این است که سعی کنید یک بازار هدف خاص را شناسایی کنید و به دنبال سهم بازار تهاجمی باشید.

بنابراین چگونه یک بازار را انتخاب می کنید؟ چهار عامل اصلی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

  • اندازه بازار – آیا جمعیتی منطقه ای را هدف قرار می دهید؟ مردان؟ فرزندان؟ دقیقا بدانید چه تعداد مشتری بالقوه در بازار هدف شما وجود دارد.
  • ثروت بازار – آیا این بازار پولی برای خرج کردن روی محصول شما دارد؟
  • رقابت بازار – آیا بازار اشباع شده است؟ رقبا خیلی زیاد؟
  • ارزش پیشنهادی – آیا ارزش پیشنهادی شما به اندازه کافی منحصر به فرد است که انتخاب شود؟
2-تعریف کلمات کلیدی در استارت آپ بازاریابی

2-تعریف کلمات کلیدی در استارت آپ بازاریابی

در بازاری که به وضوح تعریف کرده اید، می توانید شروع به ساختن فهرست کلمات کلیدی کنید.

شما از لیست کلمات کلیدی در درجه اول برای وبلاگ نویسی، رسانه های اجتماعی و وب سایت خود استفاده می کنید. اساسا، شما باید کلمات یا عباراتی را ایجاد کنید که بسیار مرتبط با برند شما باشد. این سوال را از خود بپرسید: شخصی برای یافتن وب سایت استارت آپ شما در گوگل چه تایپ می کند؟

با یک لیست کلیدواژه اصلی شروع کنید. این لیستی از سه تا پنج کلمه کلیدی است که به طور کامل کارهای استارتاپ شما را خلاصه می کند. به عنوان مثال، لیست کلیدواژه اصلی کسب و کار من این است: مدیریت بازاریابی، مدیریت برند و بازاریابی محتوا. فهرست کلیدواژه اصلی شما باید بر اساس ارزش پیشنهادی کسب و کار شما باشد. برای یافتن کلمات مناسب، این سوال را از خود بپرسید: چه چیزی به مشتریان ارائه می دهید؟

نکته: کلیدواژه های اصلی شما دسته بندی های وبلاگ خوبی را تشکیل می دهند.

اکنون می‌خواهید فهرست کلیدواژه اصلی خود را گسترش دهید تا کلیدواژه‌های ثانویه را نیز شامل شود. کلمات کلیدی ثانویه خاص تر هستند. برای مثال، بیایید کلمه کلیدی اصلی قبلی “بازاریابی محتوا” را در نظر بگیریم. کلمات کلیدی ثانویه می توانند : نحوه نوشتن بهترین وبلاگ، نحوه انجام بازاریابی ایمیلی، مواردی که در مدیریت رسانه های اجتماعی باید در نظر گرفت و غیره.

مطمئن شوید که از ابزارهای رایگان برای یافتن کلمات کلیدی استفاده می کنید که در حال حاضر ترافیک را به وب سایت شما ارسال می کنند. سپس، کلیدواژه های اصلی خود را با ابزار کلیدواژه گوگل و پیشنهاد Uber اجرا کنید. بهترین کلمات کلیدی یافت شده از طریق این ابزارها با رقابت کم و ترافیک بالا مشخص خواهند شد. به عبارت دیگر، افراد زیادی به دنبال آنها هستند، اما نتایج کمی نمایش داده می شود. حتما از این ابزارها استفاده کنید.

3-تعریف موفقیت در بازاریابی استارت آپ

3-تعریف موفقیت در بازاریابی استارت آپ

موفقیت برای هر استارت آپی متفاوت است. در حالی که موفقیت برای استارت آپ A 500 ثبت نام جدید (خبرنامه، پست و غیره) در ماه است، استارت آپ B فکر می کند که موفقیت درآمد 50000 دلار در ماه است. ایده و معیار موفقیت شما هرچه که باشد، آن را زودتر تعریف کنید و خطوط را محکم تنظیم کنید. این را بنویسید و برای کل تیم ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که همه کسانی که با آنها کار می کنید تعریف شما از موفقیت را می دانند و آماده کار بر روی آن هستند.

مطمئن شوید که ثابت قدم هستید. مهم نیست که موفقیت را با سوابق، درآمد، سود یا هر چیز دیگری که فکرش را بکنید تعریف کنید. نکته مهم این است که به رشد واقعی بستگی دارد و هر ماه به همین ترتیب اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، ممکن است موفقیت را به عنوان 500 ثبت نام جدید در یک ماه و 50000 دلار درآمد در سال آینده تعریف نکنید. یک تعریف انتخاب کنید و اعمال کنید.

موفقیت در بازاریابی

 

4-راه اندازی معیارهای کلیدی بازاریابی راه اندازی

4-راه اندازی معیارهای کلیدی بازاریابی راه اندازی

اطمینان حاصل کنید که معیارهای کلیدی شما دقیقاً قابل اندازه گیری و مشخص هستند. برای مثال، فرض کنید موفقیت را 500 ثبت نام جدید در ماه تعریف می کنید. می توانید نرخ تبدیل سه درخواست برای ثبت نام را اندازه گیری کنید. ایده این است که چندین معیار ارزشمند بر اساس اقدامات انجام شده در قیف جذب مشتری (مانند ثبت نام، اشتراک در خبرنامه، دانلود کتاب الکترونیکی) داشته باشیم. سعی نکنید همه چیز را اندازه بگیرید. روی شاخص های کلیدی موفقیت تمرکز کنید. بر تخمین نرخ تبدیل بر اساس این معیارها نیز تمرکز کنید. نرخ تبدیل شما مبنایی برای تخمین ارقام فروش آینده خواهد بود.

نکته: اکنون معیارهای کلیدی را ثبت کنید تا بتوانید به راحتی رشد خود را تعیین کنید.

5-تنظیم بودجه بازاریابی استارت آپ

5-تنظیم بودجه بازاریابی استارت آپ

در پایان، همه داستان ها بر اساس پول است. چقدر می توانید برای استراتژی بازاریابی استارت آپ خود هزینه کنید؟ توجه داشته باشید که اگرچه سرنخ های بازاریابی ورودی کمتر از سرنخ های بازاریابی خارجی هزینه دارند، اما رایگان نیستند. در اوایل بازی بودجه تعیین کنید و این محدودیت را بپذیرید.

مهمتر از آن، به دقت برنامه ریزی کنید که چگونه می خواهید این بودجه را تقسیم کنید. شاید وبلاگ شما تا به امروز قدرتمندترین ابزار شما بوده باشد و بخواهید 40 درصد از بودجه خود را روی آن سرمایه گذاری کنید. یا ممکن است بخواهید 35 درصد از بودجه را برای توسعه یک کتاب الکترونیکی جدید یا دوره آنلاین صرف کنید.

شما چارچوب استراتژی استارت آپ بازاریابی خود را تاکنون مشخص کرده اید. حالا به قسمت اجرا بروید. برنامه ریزی و اجرای بازاریابی باید به صورت حرفه ای با همین دقت انجام شود. چطور؟ در پست بعدی من

“اگر می خواهید رشد کنید، باید فرصت خوبی پیدا کنید. اگر می خواهید امروز به یک شرکت بزرگ تبدیل شوید، به مشکلات اجتماعی که می توانید حل کنید فکر کنید.
جک ما، موسس و رئیس AliBaba

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *